top of page

Firma Profili

 

 

1947 yılında Ahmet Rahmi Bacıoğlu tarafından kurulmuştur.

 

Son 30 senedir Ali Bacıoğlu tarafından yönetilmektedir.

 

2010 yılından itibaren üçüncü jenerasyondan Selim Bacıoğlu şirket bünyesinde çalışmaktadır.

 

Kendi alanlarında dünya lideri olan markaları Türkiye'de temsil eden şirketimiz, refrakter, kil tuğla/kiremit ve beton kiremit sektörlerindeki en başarılı tedarikçilerden biridir.

 

Ülkemizin toprak ve refrakter sanayisinde üretim yapan gerçek anlamda modern fabrikalarının büyük çoğunluğu müşterimizdir.

 

Uzun yılların verdiği güvene dayalı ilişkilerimiz sayesinde çeşitli bölge ve sektörlerde çalışmaktayız.

Hikayemiz

Şirketimizin öyküsü 1947 yılında başladı. Almanya’da makine mühendisliği okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşı ile birlikte İsviçre’ye taşınan kurucumuz Ahmet Rahmi Bacıoğlu, tuğla ve kiremit sektörüne tesisler kuran Robert Aebi AG firmasında çalıştığı yıllarda Sabri Kılıçoğlu ile tanışır. Sabri Kılıçoğlu’nun sektörün geleceğine işaret ederek verdiği tavsiyeye uyan genç mühendis, aynı yıl İstanbul’da şirketini kurarak kısa zamanda Türkiye tuğla ve kiremit sektörünün tedarikçileri arasında lider pozisyonu kazanır.

 

Firmamız 1960 ve 70’li yıllarda ona yakın komple tuğla ve kiremit tesisinin yanı sıra, elliye yakın fabrikada da vakum pres, kiremit presi, vals gibi hazırlama ve şekillendirme makineleri devreye almıştır. 1976 yılında devreye alınan Kilsan tuğla fabrikası kurulduğu yıl itibariyle dünyanın en yüksek kapasiteli tuğla üretim tesisidir.

 

Kil tuğla/kiremit tesislerinin yanı sıra beton kiremit ve refrakter tuğla sektörlerinde de temsilcilikler alan firmamız 1970’li ve 80’li yıllarda refrakter preslerinde de lider konuma geçer.

Ahmet Rahmi Bacıoğlu’nun 1981 yılı sonunda ani vefatıyla şirketi devralan Ali Bacıoğlu, şirketin başarı grafiğini koruyarak, temsil edilen firmalardan yıllar içerisinde Türkiye piyasasında oluşan gelişmelere uyum sağlayamayan veya rekabetçiliği azalanları yeni sektör liderleriyle değiştirir. Ailemizin üçüncü kuşağından Selim Bacıoğlu da 2010 yılından beri şirket bünyesinde çalışmaktadır.

Bugün itibariyle 40 yıldır temsil ettiğimiz firmalar olduğu gibi, yenilikçi ve kendi sektöründe öne çıkmış olanları da portföyümüze eklemeye devam ediyoruz.

 

Sektördeki 75. yılımızı kutlarken tuğla/kiremit ve refrakter pazarında %90’a yakın pazar payına sahip olmaktan gurur duyuyoruz.

Ahmet Rahmi Bacıoğlu

1947 yılı 

Kılıçoğlu tesisi imzası

bottom of page