top of page

Tuğla ve Kiremit Tesisleri

 

 

Şirketimiz tuğla ve kiremit sektöründe 75 yıldan bu yana hizmet vermekte olup, Türkiye'de halen faaliyet göstermekte olan en önemli tuğla ve kiremit fabrikalarının büyük çoğunluğu müşterimizdir.

 

Müşterilerimize sunduğumuz ürün paleti, toprak analizini takiben yapılan projelendirmeye uygun olarak toprak hazırlama ve şekillendirme makinelerini, kesicileri, kurutma otomatik yükleme ve boşaltma sistemlerini, otomatik kumandalı tüm kurutma tiplerini, tünel fırın projelendirilmesini ve kumanda sistemlerini, otomatik fırın arabası yükleme/boşaltma sistemlerini ve paketleme/ambalajlama makinelerini içermektedir.

Toprak Hazırlama ve Şekillendirme
 

Tuğla ve kiremit fabrikalarında kaliteye etki eden en önemli noktalardan bir tanesi toprak hazırlama ve şekillendirme makineleridir.

 

Temsilcisi bulunduğumuz Verdes firması, silolama çözümlerinden, karıştırıcılara, valslerden, ekstruderlere kadar çok çeşitli makineler sunmaktadır.

 

Enerji sarfiyatı, ürün kalitesi ve dayanıklılık gibi faktörlerin öne çıktığı günümüzde, kaliteli hazırlama makinelerine olan talep de artmaktadır.

 

 

Kurutma - Fırın Yükleme/Boşaltma Otomasyonu
 

İşçi ücretlerinin ve işçiliğe bağlı problemlerin gittikçe arttığı tuğla ve kiremit tesislerinde verimliliğin anahtarı otomasyon yatırımlarında yatıyor.

 

50'nin üzerinde robotumuzun çalıştığı Türkiye piyasasında otomasyon çözümlerine olan talep her geçen gün artarken, robotik sistemler sayesinde yaş, kuru ve pişmiş bölgelerdeki hareketler birer operatör vasıtasıyla idare edilebiliyor.

 

Özellikle paketlenmiş ürünlere olan talep arttıkça, otomasyon yatırımları kaçınılmaz hale gelecektir.

Kurutma ve Fırınlar
 

Tuğla ve kiremit tesislerin kalbi olarak adlandırabilecek kurutma ve fırınlarda çok çeşitli çözümlerimiz bulunmaktadır.

 

Hızlı, tünel veya kamara tip kurutmalar portföyümüzde yer alırken, tünel fırınlarda müşterilerimizin kapasite taleplerine ve hammaddesine uygun şekilde tasarımlar yapabilmekteyiz.

 

Enerji sarfiyatının çok önem taşıdığı günümüzde, otomatik regülasyon sistemine sahip modern kurutma ve fırınlar öne çıkmaktadır.

Vormbak oranje geel WB.jpg
El yapımı görünümlü tuğla presleri
 

 

Günümüzde popülerliği gittikçe artan el yapımı tuğlaların mekanik olarak üretilmesinde ileri teknoloji ürünü preslerin rolü önemlidir. Yüksek kapasitede ve çok farklı dokularda tuğla üretebilen bu preslerin dünyadaki lider markası De Boer'dir.

De_Boer_Logo-removebg-preview.png
Tünel Fırın Refrakter Çözümleri
 

 

Onlarca sene faaliyette kalacak tünel fırınların tavan ve fırın arabası refrakterleri seçilirken kaliteli ve dayanıklı olmasının yanı sıra enerji sarfiyatı gibi yan etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Burton ürünleri modern üretim teknikleri sayesinde hem enerji tasarrufu sağlarken hem de dayanıklılığı ön plana çıkarmaktadır.

TEA ekipman.png
Otomatik su regülasyon sistemleri
 

 

 

 

Toprak hazırlama sürecinin en önemli adımlardan biri olan nem oranın ayarlanması konusunda otomatik regülasyon sistemleri dünyada tuğla/kiremit tesisleri için bir standart haline gelmiştir.

Ekstruder çıkışındaki plastometre değeri, makinenin çektiği amper miktarı, gelen toprak miktarı ve toprağın elektrik iletkenliği gibi birçok parametreyi değerlendirip kademesiz olarak su miktarını ayarlayan sistemler modern bir tesis için çok önemlidir.

TEA logo.png

Kataloglar

 

Screen Shot 2022-12-04 at 12.00.15.png
Screen Shot 2022-12-04 at 12.00.32.png
Screen Shot 2019-06-10 at 08.27.27.png
bottom of page